• Fritt fraktalternativ över 100 kr
  • Hälsorådgivning i butik
  • Samma pris i butik & online

Sök

vitaminOptimal 100 kapslar

Helhetshälsa

239 kr
  • Innehåller inga onödiga tillsatser
  • Innehåller alla vitaminer, ekologiska whole food nypon och jod
  • Registrerad av Vegan Society
Vitamin C, niacin (B3), pantotensyra (B5), riboflavin (B2), B12, B6 och folsyra bidrar till att minska trötthet och...

I lager

  • Fritt fraktalternativ över 100 kr
  • Hälsorådgivning i butik
  • Samma pris i butik & online

Reservera och hämta i butik

  • Karlshamn
    3 st
  • Karlstad
    1 st
  • Malmö
    2 st
Handla lokalt

Kan hämtas om en timme

Inom butikens öppettider

Vegan
Gluten fri
Laktos fri
Utan tillsatt socker
Utan sötningsmedel

Vitamin C, niacin (B3), pantotensyra (B5), riboflavin (B2), B12, B6 och folsyra bidrar till att minska trötthet och utmattning. C- och D-vitamin samt B12-vitamin bidrar till immunsystemets normala funktion.
Vissa vitaminer samverkar med jod: Jod, niacin (B3) och C-vitamin bidrar till normal energiomsättning, Jod och biotin bidrar till att bibehålla normal hud.
Med nypon VitaminOptimal innehåller ekologiska solmogna nypon (Rosa Canina). Nyponen är whole food (skal och kärnor) men före malningen avlägsnas håren från kärnorna.
Med jod VitaminOptimal innehåller jod, eftersom det är ett näringsämne som hälsomedvetna ofta får för lite av (den främsta jodkällan i kosten är koksalt). Jod bidrar till normal produktion av sköldkörtelhormoner och till normal sköldkörtelfunktion.