• Fritt fraktalternativ över 100 kr
  • Hälsorådgivning i butik
  • Samma pris i butik & online

Vårt sortiment

    Sök

    Harpagoört rotbitar 100g

    Crearome

    119 kr
    Crearome Harpagoört rotbitar 100g rötter innehåller iridoidglykosider som harpagosid (mycket bitter) & harpagid (svagt söt smak) samt procumbid.

    I lager

    • Fritt fraktalternativ över 100 kr
    • Hälsorådgivning i butik
    • Samma pris i butik & online

    Reservera och hämta i butik

    • Enköping
      1 st
    • Gislaved
      1 st
    • Kiruna
      1 st
    Handla lokalt

    Kan hämtas om en timme

    Inom butikens öppettider

    Harpagoört (Djävulsklo) – För fotbad & utvärtes bruk

    Harpagoört, även känd som Djävulsklo, är en ört som växer naturligt i södra Afrika. Dess rötter innehåller iridoidglykosider, inklusive harpagosid. Produkten är avsedd för utvärtes bruk och kan användas i avkok till fotbad och helbad. För ett fotbad används 10–15 gram harpagoört som kokas i 1 liter vatten i 10 minuter, silas och blandas med varmt vatten i en hink. För extra effekt kan 50–100 gram salt tillsättas.

    Vi är stolta återförsäljare av Crearomes noggrant utvalda sortiment av kryddor och örter. Crearome erbjuder ett brett utbud av finmalda kryddor, hela pepparkorn och bladkryddor i vackra naturaskar med fönster. Kryddor och örter från Crearome ger inte bara smak och färg till maten utan används även traditionellt för utvärtes bruk. Många av örterna kan användas i te, örtblandningar eller som ingredienser i ansiktsmasker, inpackningar samt fot- och kroppsbad.

    För enkel hantering av örter i bad rekommenderas en örtpåse eller att göra ett avkok. Örtavkok kan även användas i hud- och hårvårdsprodukter. Vissa kryddor och örter kan vara svåra att hitta i ekologisk kvalitet eller är kostsamma, och därför erbjuder Crearome även konventionellt odlade alternativ.